Herningsholm – Ny smedeafdeling

Herningsholm Erhvervsskole er en arbejdsplads med ca. 400 ansatte og uddanner ca. 8500 elever og kursister hvert år.

Erhvervsskolen har lige tage en nybygget smedeafdeling i brug. Der er etableret 70 nye svejsepladser, adskillige nye sliberum samt indrettet dreje fræseværksted.

I samarbejde med Viborg ingeniørerne, skolens tekniske personale og ventilationsentreprenøren H.J. Christensen har Geovent deltaget i både for projektering og den endelige leverance. Til svejsearbejdspladserne har vi leveret selve de lyddæmpede svejsebokse med forhæng, Compactarme, GFB2 filtre og ventilatorer samt alt automatik i form af trykstyringer, frekvensomformere hurtiggående motorspjæld samt powerbokse. Til sliberum har vi leveret selve slibebordene og filtre og ventilatorer.

Fælles for alle arbejdspladserne gælder, at der kun udsuges når der arbejdes, og når luften er udsuget og filtreret, fortsætter den videre til genvindingsaggregater som udnytter energien til opvarmning af erstatningsluft.

Få vores nyeste katalog

Det aktuelle katalog gælder fra 2021 er på gaden nu
Klik på linket her under og få tilsendt en eller flere kataloger pr. post eller på e-mail.

Anmod katalog

Anmod om katalog

    Om Geovent

    Vi er en dynamisk virksomhed, der har specialiseret sig i udvikling og fremstilling af komponenter og systemer til avanceret industriel ventilation.

    Vi har været kendt som pionerer på dette område siden 1968.

    Læs mere ›

    Udsugningsarme ›

    Bredt udvalg af tragte ideelle for udsugning af svejserøg og dampe.

    Filtre ›

    Bredt udvalg af industrielle filtre – fra svejserøg til olietåge – vi har de fleste filterløsninger.

    Blæser ›

    Geovent tilbyder et bredt udvalg af ventilatorer med luftmængder op til 55.000 m³/h.

    Udstødningsgas ›

    Udsugningsarme for punktudsugning, svejserøg, dampe og støv.