Tandlæger kræver et sikkert arbejdsmiljø

Tandlæger og andre behandlere oplever krav og behov for udsugning fra behandlingslokalet pga. Covid-19 situationen, for at beskytte deres patienter, deres medarbejdere og dem selv.

Sammen med andre forholdsregler sikrer en sådan udsugning tæt på patienten ekstra beskyttelse ved at reducere mængden af partikler, som patienter, tandlæger og andre udsættes for.

Fermoy Dental Centre i Cork, Irland, er et eksempel på en sådan omsorgsfuld tandlægeklinik, som ønsker ekstra beskyttelse imod Covid-19 virus.

Geovents udsugningssystem er installeret af vores irske Partner P&M LEV Specialists Ltd., og det har givet alle en følelse af større sikkerhed i forbindelse med udførelse af deres behandlinger.

Receive newsletter

Få vores nyeste katalog

Det aktuelle katalog gælder fra 2021 er på gaden nu
Klik på linket her under og få tilsendt en eller flere kataloger pr. post eller på e-mail.

Anmod katalog

Anmod om katalog

    Om Geovent

    Vi er en dynamisk virksomhed, der har specialiseret sig i udvikling og fremstilling af komponenter og systemer til avanceret industriel ventilation.

    Vi har været kendt som pionerer på dette område siden 1968.

    Læs mere ›

    Udsugningsarme ›

    Bredt udvalg af tragte ideelle for udsugning af svejserøg og dampe.

    Filtre ›

    Bredt udvalg af industrielle filtre – fra svejserøg til olietåge – vi har de fleste filterløsninger.

    Blæser ›

    Geovent tilbyder et bredt udvalg af ventilatorer med luftmængder op til 55.000 m³/h.

    Udstødningsgas ›

    Udsugningsarme for punktudsugning, svejserøg, dampe og støv.