I de seneste år har Geovent fokuseret på at reducere sit CO2-fodaftryk.
Udskiftning til LED-lyskilder, installation af fjernvarme og intelligent styring af udstødningssystemet er gode eksempler herpå.
Vi har netop afsluttet et projekt “Climate Ready Manufacturing”, der er sponsoreret af Industriens Fond.
I projektet har vi fået foretaget vores første Co2-beregning, så vi ved, hvor meget Co2 vi udleder, og hvor denne Co2 bliver skabt.
Nu ønsker vi at se på, hvordan vi bedst kan komme videre i processen med at reducere vores Co2-fodaftryk.
Vi skal undersøge mulighederne internt, men vi skal også have en tæt dialog med vores leverandører af stål, motorer, transport, emballage osv., da disse udgør en stor del af vores Co2-fodaftryk.
På billedet står Rasmus med vores certifikat for vores gennemførte “Climate Ready Manufacturing”-projekt. Rasmus er ansvarlig for vores emballageprojekt, som vil blive gennemført i efteråret 2022, hvilket reducerer vores Co2-aftryk.
Vi ser frem til at gøre en indsats for at nå det ambitiøse danske mål om 70 % Co2-reduktion i 2030.
Hvis du har brug for inspiration til at reducere dit Co2-fodaftryk eller ønsker at høre mere om vores konkrete løsninger, er vi gerne behjælpelige på tlf. 86 64 22 11 eller salg@geovent.dk.